Close

„Za tu cenu si koupím jinde tři takové.“

Pravdou je však to, že skutečně nekoupíte. Znáte pojem cost per wear? V překladu to znamená cena za jedno nošení. Díky tomu si můžete vypočítat, zda se nákup něčeho vyplatí.

Ve zkratce – pokud si koupíte za vyšší cenu oblečení, které budete nosit rádi a často, dostanete se na mnohem menší cenu za nošení, než při koupi levnějšího produktu, který vám zůstane ležet ve skříni, nebo se po pár použití zničí.

Opět si pro lepší pochopení této jednoduché rovnice uvedeme konkrétní případ. Stojíte v obchodě před krásným módním kouskem, který díky tomu, že je vyroben z kvalitních materiálu a precizní prací, stojí také kolikrát podstatně více, než kolik byste za obdobný kousek šatníku zaplatili v konfekci.

Zákaznice si v ve výprodeji koupila za velmi výhodnou cenu letní šaty za 399 kč, původně zlevněné z 1199 kč. Nehledě na to, že nemá žádnou představu o tom, kdo šaty ušil, kdo vyrobil danou látku a jak je kvalitní, ani jestli doopravdy stály šaty původně 3x více, musela využít této skvělé cenové nabídky a šaty si koupit. Ačkoliv se jí barva šatů vlastně ani tolik nelíbila, nemá je moc s čím nakombinovat nebo jí moc nesedí. To ale v tu chvíli neřešila. Od nákupu si je na sebe vzala dvakrát, než je nechala ležet ve skříni nebo jí vybledla barva. CPW neboli cena za jedno nošení je tedy 399/2 = 199,5 kč.

Potom si ale zákaznice koupila šaty v designovém obchodě, které se jí už dlouhou dobu líbily. Byly ušité v Česku z kvalitního a velmi pohodlného materiálu, na postavě ji hezky seděly a díky jejich jednoduchému střihu i barvě je mohla nakombinovat téměř s čímkoliv z jejího šatníku. Sice stály 2160 Kč a nebyly ve slevě, ale udělala si radost a z obchodu odcházela spokojená. Od té doby na sobě měla tyto šaty už 30x. CPW tedy zatím vychází takto: 2160/30 = 72. Tato cena ale bude i nadále klesat, neboť díky kvalitě látky i ušití jí vydrží dlouho.

Závěrem bych tedy jen shrnula, že se opravdu vyplatí přemýšlet nad tím, co si člověk kupuje, z čeho je to vyrobené a jestli daný kousek opravdu vynosím. Raději našetřit a koupit pár lehce kombinovatelných kousků, než se nechat zlákat na klamavé slevy a výprodeje a nakupovat ve velkém množství nekvalitní kousky, které časem ztratí tvar, vyblednou nebo nám zkrátka ani příliš nesedí.

Pokud nakoupíte kvalitní a originální kousek, kterých je v našem Concept storu celá řada, i po finanční stránce se vám to časem vyplatí mnohem více. Navíc si k takovým věcem člověk buduje vztah, raduje se z nich po dlouhou dobu, nehledě na to kolik komplimentů obdrží od svého okolí za takový originální kousek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *