Close

Nikola Zezulová
Brzy i na eshopu
Pohodlné i praktické oblečení pro pracující ženy

Jsem narozena v Třebíči, absolventka Střední uměleckoprůmyslové školy v JihlavěHeleníně a Technické univerzity v Liberci. V Ostravě jsem pod vlastním jménem začala tvořit dámské oblečení. Nebyla to ani tak touha po tom založit vlastní značku s vlastím jménem, ale to abych mohla dělat to co mám moc ráda. Přála jsem si zůstat v oboru, který jsem studovala a zuby nehty jsem se toho držela. Hodně blízkých lidí kolem mne mě podporovalo a věřila jsem, že když do toho půjdu naplno a budu to dělat srdcem tak to prostě musí nějak jít. 

Při své práci a tvorbě modelů se vždy snažím o to ať má každý jednotlivý kousek smysl, formu a nadčasovost. Líbí se mi, když je model zajímavý ze všech stran. Módní trendy nejsou to na co se při svoji práci zaměřuji. Trendy se striktně neřídím a pracuji spíše intuitivně. Ale jako návrhář je sleduji a znám. Přesto nechci, aby mé oděvní kousky byly součástí pouze jedné sezony, ale stal se z nich jistý základ, který můžete obléci i příští rok. Inspiraci nacházím všude kolem mě. Přes věci běžného všedního dne, života až po přírodu či film. Často také dál posouvám a rozvíjím sama svoje návrhy, ze starších kolekcí nebo ze šuplíku. 

Nejčastěji pracuji s bavlněnými látkami. Ať už je to úplet, popelín nebo manšestr. Často pracuji i s vlněnými látkami přes gabardén, sukno až velur. Používám také hedvábí, bambus, cupro a nyní jsem si moc oblíbila tencel. Není materiál, o kterém bych mohla říct, že bych jej 100% nepoužila. Už jsem tvořila modely/kostýmy z různých i technických látek. Důležité je vždycky souhra druhu oděvu, účel a materiál. Na mojí práci mě nejvíce baví celý ten proces vznikání nového oblečení. Kdy od kresby přejdu k možnostem technického zpracování, přes výběr vhodného materiálu až po zhotovování onoho kousku oblečení. Je to jako kouzlo, kdy se před vámi zhmotňuje něco, co bylo do této chvíle jen ve vašich myšlenkách.

Novým produktem v mé tvorbě se stala trička „UCHEM V MECHU“.  Vznikla protože jsem chtěla doplnit své kolekce o zajímavá jednoduchá trička, která budou vhodná i pro běžné denní nošení.  Jsou to trička, s příběhem, který v sobě tento český text nese. Nechtěla jsem řešit nějaké složité společenské nebo politické téma. Chtěla jsem mít na tričku pozitivní český text. Tento můj palindrom (což je fajn na selfie v zrcadle, protože má stejný význam pro přečtení po zpátku), to pro mě naprosto splňuje.

Šiji a navrhuji nyní pouze pro ženy. Cílené a nejčastější věkové rozmezí zákaznic je asi 30-50 let. Jsem velmi ráda, že se v mém oblečení cítí pohodlně pracující ženy. Mezi zákaznicemi mám široké spektrum povolání. Přes designérky, právničky, lékařky, úřednice, kadeřnice, paní učitelky a další.

Dnes je velmi důležité zamyslet se také nad etickou a ekologickou stránkou módního průmyslu. Dělat vše s rozumem a čistým svědomím k sobě i ke svému okolí a tímto se také řídím.­­­