Close

ONE DAYDámská móda pro celodenní nošení

ONEDAY

Jsme Alžběta a Martina a od roku 2016 navrhujeme pod vlastní značkou ONEDAY módu pro celodenní nošení. Klademe důraz na nadčasové střihy, kvalitní materiály a celkovou pohodlnost. Věříme, že kvalitní a férově zpracovaná móda z lokálních zdrojů může být dostupná všem.

Začínaly jsme v roce 2015 s šitím na zakázku, kdy hlavní slovo měly zákaznice. Přestože dnes už jsme svébytnou značkou, s myšlenkou na zákaznice navrhujeme každý další model. Když vejdete do našeho kamenného obchodu v ulici Františka Křižíka na pražské Letné, většinou už od prvního pohledu víme, jakou velikost a střih vám doporučit.

Univerzálnost je leitmotivem našeho oblečení. Nevěříme na klasické kolekce a posluhování trendům. Navrhujeme jednotlivé modely tak, aby se doplňovaly a daly se nosit napříč kolekcemi i sezónami. Zásadní pro nás je, aby vám oblečení sloužilo v nejrůznějších situacích během celého dne a rozhodnutí, co si oblečete padlo pouze jednou. Mnohé z našich kousků jsou natolik variabilní, že je unosíte nejen při různých příležitostech, ale i v různých životních obdobích včetně těhotenství a mateřství.

Úplně prvním naším modelem, který z naší nabídky vlastně nikdy nezmizel, jsou oversize šaty s pásky, díky nimž můžete jednoduše měnit jejich vzhled. V první edici jsme je navrhly v červené, bílé a černé. Od té doby se objevují pravidelně v naší nabídce v různých variacích a barvách.

Já jedny z těch prvních oversize černých šatů nosím dodnes. Kromě univerzálního střihu je to díky viskóze, ze které jsou ušity. Dodavatele materiálů někdy hledáme roky. Vybíráme zásadně ze vzorkovnic evropských textilních továren a staromódně si musíme látku před objednáním osahat. Pracujeme s přírodními materiály, jako jsou bavlna a vlna, ale také s viskózovými vlákny z regenerované celulózy. Snažíme se vždy hledat materiály šetrné k životnímu prostředí.

Provedení je rozhodující. To víme od dětství, kdy jsem si pro sebe šily první oblečení, proto si prototypy stále vytváříme samy a samy je nejprve nosíme. Až když jsme si zcela jisté, objednáváme malé série v několika barvách v profesionální šicí dílně kousek za Prahou.

Já jsem vystudovala dějiny umění, Martina architekturu, obě jsme také navštěvovaly Vyšší odbornou školu návrhářství v Praze. Respektujeme jedinečnost umění a rády jej propojujeme s módou. Za výmluvné logo vděčíme Vasilovi Artamanovi, který společně s Alexem Klyuykovem v roce 2010 získal Cenu Jindřicha Chalupeckého. S Alexem spolupracujeme na speciálních edicích autorských trik, stejně tak s architektem Vítem Svobodou z 0,5 Studio. Charakter ONEDAY dotváří fotografka Tereza Havlíková společně s grafičkou Anežkou Hrubou Cíglerovou.

Nejdůležitějším konceptem je pro nás – přátelství. Na něm stojí naše značka i většina našich profesních vazeb. My dvě se přátelíme od studií, Alex je náš dlouholetý kamarád, Vít můj manžel… Věříme, že dobré vztahy jsou nejjednodušší cestou k udržitelnému podnikání a s ním i k ohleduplnějšímu světu.  

Betty & Martina

ONEDAY